![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 2291418
*
nr 229 1418
Spegel
Empire-stil, H.100
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 april 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/4 00:20:43
1
1.000 kr
6/4 14:33:18
2
1.200 kr
6/4 15:49:18
3
1.300 kr
6/4 16:40:46
1
1.400 kr
6/4 17:17:27
4
2.500 kr
6/4 20:21:31
5
1.800 kr
6/4 20:21:54
5
2.400 kr
7/4 15:00:32
6
2.600 kr
7/4 15:54:35
7
ledande budet*
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 229 1418
Spegel
Empire-stil, H.100
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 april 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/4 00:20:43 | 1 | 1.000 kr |
6/4 14:33:18 | 2 | 1.200 kr |
6/4 15:49:18 | 3 | 1.300 kr |
6/4 16:40:46 | 1 | 1.400 kr |
6/4 17:17:27 | 4 | 2.500 kr |
6/4 20:21:31 | 5 | 1.800 kr |
6/4 20:21:54 | 5 | 2.400 kr |
7/4 15:00:32 | 6 | 2.600 kr |
7/4 15:54:35 | 7 | ledande budet* |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53